Na czym polega przenoszenie fabryk i o czym warto pamiętać?

Prowadzenie własnej fabryki wiąże się z koniecznością wprowadzania coraz to nowszych technologii i ulepszeń. Zdarza się niekiedy też tak, że występuje konieczność przeniesienia całej fabryki, ponieważ firma rozwija się w tak dynamicznym tempie. Następuje to poprzez przeniesienie wszelkich maszyn i urządzeń w nowe miejsce.

Czym jest relokacja fabryk?

Relokacja fabryk to nic innego jak właśnie przeniesienie jej na inne miejsce. Jest to bardzo skomplikowany logistycznie proces, polegający na tym, że całe linie produkcyjne wraz ze sprzętem zostają rozmontowane na mniejsze części, przetransportowane w nowe miejsce, a następnie złożone i uruchomione ponownie.

Kiedy i kto wykonuje się relokację fabryki?

Przenoszenie fabryk odbywa się najczęściej podczas zmiany siedziby danego zakładu. Może to wynikać z rozbudowy danego zakładu, bądź otworzeniem kolejnych sektorów przedsiębiorstwa. Jest to również często wykorzystywane w przypadku, kiedy dana firma wykonuje zlecenia na skalę międzynarodową. W tej sytuacji często wykonuje się różne zlecenia w kilku miejscach, a po ich skończeniu, całą linię produkcyjną przenosi się w kolejne. Taka relokacja pozwala więc zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy i uniknąć konieczności kupowania kolejnego sprzętu.

Przenoszenie takiej fabryki to wieloetapowy i bardzo skomplikowany proces. Wymaga on udziału odpowiedniej, wykwalifikowanej firmy, która zadba o to, aby cały proces przebiegł w bezpieczny sposób, maszyny zostały przewiezione tak, aby wyeliminować ryzyko uszkodzenia, oraz o sprawne działanie ich po ponownym uruchomieniu w nowym miejscu. Odpowiedni wykonawca powinien posiadać zaplecze fachowców i sprzętów, oraz cieszyć się dużym zaufaniem u innych firm, które wcześniej korzystały z jego usług. Dla pewności sprawdź też, czy zajmuje się on wszelkimi czynnościami i formalnościami podczas całego procesu relokacji fabryki.

Proces przenoszenia fabryki

Cały proces przedsięwzięcia, jakim jest przenoszenie fabryki, można podzielić na kilka etapów. Po pierwsze należy zacząć od starannego zaplanowania przebiegu tego procesu. Należy wziąć pod uwagę ilość i sposób, w jaki przewiezie się maszyny, fachowców takich jak informatycy, hydraulicy, operatorzy maszyn i elektrycy, który zajmą się montażem i demontażem. Niezbędne będzie także zaplanowanie trasy i załatwienie wszelkich pozwoleń. Im lepiej przygotujemy się do tego procesu, tym szybciej i dokładniej zostanie on przeprowadzony.

Relokacje zaczyna się od demontażu maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych, oraz odpowiedniego oznaczenia ich, aby potem w łatwy sposób można było je zmontować. Następnie tak przygotowany sprzęt trzeba bezpiecznie przetransportować do miejsca załadunku, a później docelowego punktu. Trasę powinno dobierać się tak, aby nie utrudniać ruchu i nie uszkodzić elementów maszyn. 

Kiedy już cały sprzęt dotrze do miejsca docelowego, następuje czas na jego ponowne zmontowanie. Cały proces odbywa się według wcześniej ułożonych schematów, a fachowcy muszą działać tak, aby upewnić się, że wszelkie elementy są sprawne technicznie i zostały prawidłowo zakonserwowane i zainstalowane. Dowiedz się, jak skutecznie przeprowadzić instalację maszyn. Następnym krokiem, już ostatnim podczas całej relokacji jest ponowne uruchomienie całej linii produkcyjnej. Należy dobrze zweryfikować, czy wszystko działa w prawidłowy sposób i przeprowadzić ewentualne poprawki. Jeżeli fachowcy nie znajdą żadnych nieprawidłowości, fabryka może rozpocząć działanie w nowym miejscu.

Podsumowanie

Proces przenoszenia całej fabryki nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto powierzyć go sprawdzonej firmie, która zadba o każdy szczegół i poprowadzi cały proces od początku do końca. Każdy z poszczególnych etapów zaczynając od planowania, a kończąc na montowaniu maszyn, musi odbywać się w sprawny i bezpieczny sposób. Pamiętajmy, aby zadbać o to, żeby nie wystąpiły żadne błędy, a będziemy mogli cieszyć się poprawnie działającym zakładem w nowym miejscu.